10 Tipů co nenechat doma

Turistika je nádherná. Ať už se vydáte po hřebeni hor a vychutnáváte si výhledy, procházíte se národním parkem, nebo jste se vydali na cestu napříč naší zemičkou, může nastat situace, kdy si budete muset poradit sami. A věřte tomu, že Murphyho zákony fungují vždy. Když budete připravení nic nepřijde a přesně naopak. Jsme však přesvědčeni, že poslední věta článku vše vystihuje. Proto Vám přinášíme 10 tipů, zejména z vlastních zkušeností, co byste měli vždy mít sebou.

1. Lepící páska

Určitě znáte vtip: pokud se to nedá spravit lepící páskou, použilo se málo lepící pásky. Teď vážně, neumíte si představit, jak užitečná může na cestě být. Tím nemyslíme izolepu z papírnictví, ale pásku na opravu bundy, stanu nebo batohu. Pokud cestujete na delší dobu věřte, že i lepidlo na boty najde své místo v batohu. Není nic horšího, než žralok na botě, nebo nechtěně roztržená nepromokavá bunda.

2. Set na čištění vody.

Protože i když v tom potůčku teče na první pohled křišťálově čistá voda, nikdy nevíte, zda se v ní nenachází bakterie, nebo viry. Rozhodně jí před napítím vyčistěte. K tomu slouží buď tablety, nebo speciální filtry, které si můžete vybrat v našem e-shopu.

3. Turistické hole.

Pokud uklouznete, mohou Vám zachránit život. Můžou se však hodit i ke stavbě přístřešku.

4. Zápisník a tužku (ti mladší maj mobil :))

Ať už nebudete chtít zapomenout jméno někoho, koho jste cestou potkali, zapsat si všechna místa, která jste cestou navštívili, nebo si zapsat všechna ta dobrodružství, aby jste je doma pohli převyprávět, zápisník se Vám bude hodit.

5. Kompletně voděodolné oblečení.

Pokud jste hodiny vzdáleni nejbližšímu přístřeší a zastihne Vás prudký liják, budete rádi, že Vás udrží v suchu a teple. Než jsme tomu sami uvěřili, prožili jsme si pár velmi krušných chvil.

6. Rádio s příjmem počasí, nebo chytré hodinky určené na výpravy.

Díky nim se budete moci lépe připravit na případnou nepřízeň počasí. Skutečně nevěřte předpovědi na mobilu a spolehněte se minimálně na hodinky, které mají o 40% lepší krátkodobou předpověď

7. Spacák do mínus 40

Ne tak extremní zimu málokdy zažijete, ale pokud si vyberete lehký spacák určen i do mínusových teplot, budete si jisti, že Vás udrží v teple a váš batoh o tolik neztěžkne. A pokud je teplo, stejně by jste v žádném spacáku nespali, ale je pohodlné na něm i jen ležet.

8. Pohodlná a odolná obuv.

Výber obuvi určitě nepodceňujte. V samostatném článku se tomuto věnujeme více. Správná obuv Vám pomůže udržet nohy v teple, suchu a pomůže se stabilitou kotníku. Nehledě na to, pohodlné boty Vám zpříjemní celkový zážitek z cesty. Je to jedna z věcí, na které by se nemělo šetřit.

9. Lehký batoh s ochranou proti dešti.

Je důležité udržet Vaše věci v suchu, ujistěte se že je batoh určen na dlouhé cesty a ač to nemusí znít důležitě, je rozdil mezi batohy konstruovanými pro muže a ženy. Oproti unisexovým batohům poznáte značný rozdíl.

10. Lékárnička první pomoci.

Na tu nezapomínejte nikdy. Je lepší ji nepotřebovat, než nemít!

Autoři: Martin Kaštan & Václav Veselý