Jaké boty vybrat?

Mám pro tebe pár tipů pro výběr turistických bot

Drápeš se lesem k vrcholku, drsná tůra v tobě každým krokem vyvolává větší a větší vzrušení. Jsou ale tvoje chodila nadšená stejně jako ty? Právě ony na sebe berou při výšlapu největší část práce, je proto důležité jim poskytnout dostatečnou ochranu a pohodlí. Výběr vhodné turistické obuvi není vždy jednoduché. Velikost, střih, typ, barva, prostě je toho na výběr spoustu. A i když boty v krámě perfektně sedí, stejně potřebují prošlápnout, než vyrazíš na výlet. Turistické boty nejsou vůbec levnou záležitostí, avšak pokud vybereš správně, můžou se stát klidně i na několik let tvým nepostradatelným parťákem na cesty. Přečti si, jak se orientovat v dnešní široké nabídce tak, abys v pohorkách nešlápl vedle. Níže najdeš pár tipů, které ti pomohou vybrat si tu správnou obuv. Stejně jako jinde, i u turistických bot platí, že mají různé provedení pro různé účely. Vydáš se na tůru příležitostně, nebo jsi na cestě více času než doma? I to je důležité pro správný výběr.

1. Základní rozdělení

  • Kategorie A: Do této kategorie bychom mohli zařadit nízké outdoorové boty nebo trekové sandály. Tato obuv se hodí pro ty, kteří nevyhledávají náročnější terény. Mají měkkou podrážku, takže jsou vhodnější na zpevněné cesty. Bývají zpravidla velmi lehké, proto je lze využít i na běžné nošení nebo cyklistiku.
  • Kategorie A/B: Mají tužší podrážku než kategorie A, avšak pořád je to relativně měkká bota, která se hodí na zpevněné cesty. Tyto boty však již většinou bývají vyšší, takže zajišťují lepší ochranu proti vymknutí kotníku. V létě je můžete využít ke zdolání tuzemských vrcholů, v zimě zase poslouží jako obuv do města.
  • Kategorie B: Boty v této kategorii jsou pevné a v létě bez potíží zvládnou nezpevněné cesty u nás, ale i v zahraničí. Díky tvrdší podešvi jsou vhodné také na túry s těžším batohem v lehkém nebo středně náročném terénu. Kategorie B/C a výše: Většina z nás si vystačí s obuví, která patří do předchozích kategorií.
  • Existují však i kategorie B/C, C a D. Tyto boty mají již velmi tvrdou podrážku, která rozhodně není příjemná pro běžnou turistiku. Naopak nepostradatelná je pro milovníky ledovcové turistiky, jimž nabízí možnost připevnění maček.

2. Soustřeď se na materiál

Pokud jde o turistické boty, materiál je velice důležitý. Nesprávný materiál může způsobit přehřátí nohou nebo jejich neodstatečnou ochranu proti chladu, i celkové nepohodlí.

  • Syntetické materiály, textilie: nejčastěji nylon a polyester. Snadněji se prošlápnou, jsou lehké, rychle schnou, ale jsou méně odolné vůči vodě i mechanickému opotřebení.
  • Kombinace kůže: nejčastěji polokožené boty, ve spojení se syntetickými materiály. Stále si udržují svoji prodyšnost, ale stále nemají takovou voděodolnost. Nabízí poměrně dobrou mechanickou odolnost. Je však nutné je pravidelně impregnovat.
  • Celokožené boty: většina horolezeckých bot je vyrobena z velmi odolné kůže. Je to ideální materiál do náročných podmínek díky své vysoké odolnosti. Pokud se důkladně ošetřuje, tak vydrží opravdu dlouho. Nevýhodou kůže je horší prodyšnost. Koženou obuv doporučujeme po výletě důkladně vysušit. 

3. Střih

Turistické boty se vyráběji v mnoha střizích. Špatná volba by mohla způsobit třeba zvrknutí kotníku, nebo kamínky v botech, je tedy třeba si dát při výběru pozor.

  • Nízké boty: jsou nejpodobnější běžeckým botem. Jsou nejvhodnější na příležitostnou turistiku, ale je zde možnost zranění kotníku. Proto se nejvíce hodí pro použití na dobře udržovaných cestách.
  • Polokotníkové boty: tento střih nabízí větší podporu kotníku a stability, stejně tak i ochranu proti vniknutí nechtěných kamínku do obuvi. 
  • Kotníkové boty: ideální podpora kotníku. Obuv s tímto střihem je vhodná i pro dobrodruhy, kteří se nedrží vyšlapaných cest.

4. Velikost

Určitě venuj dostatek času výběru velikosti. Je přirozené, že mohou nohy při náročném výstupu trochu otéct, proto je lepší mít trochu prostoru pro prsty (u mužů doporučuji cca 1 cm a u žen cca 0,5 cm u trekových bot) Narozdíl od prstů by pata měla pevně sedět na svém místě. Plovoucí pata je nejčastější příčinou tvorby puchýřů.

5. Nejdříve je vyzkoušej

Pokud můžeš tak si obuv nejdřív vyzkoušej než vyrazíš zdolat vysněný vrchol, nebo se podívat na jezero, boty si nejdříve prošlápni na krátké procházce nebo zkrátka jen doma v obýváku. Noha se během krátkého nošení lépe usadí, získáš tak lepší představu o tom, jak ti budou boty sedět, až se konečně vydáš na cestu.

insightsicon_37343.png U nás máš možnost se na vyzkoušení domluvit i když se jedná o pořízení obuvi online.

zabaleno.jpg

Autor: Martin Kaštan