Který stan je ten správný?

K létu neodmyslitelně patří touha po návratu do lůna přírody. Ti nejodvážnější si troufnou spát jen tak pod širákem. Pro nás ostatní, kteří se přeci jen chceme chránit proti mravencům ve spacáku, jsou tu stany. Ty se však od sebe svou kvalitou, provedením a vybavením mohou nedozírně lišit. Podívejte se s námi, jaké existují možnosti.

Stan je investice do budoucnosti. Se stanem si totiž kupujete letní byt, díky kterému můžete vyrazit, kam jen si budete přát. Není ale stan jako stan. Už při koupi tedy dobře rozmýšlejte. Nenáročnému samotáři může stačit celta a karimatka. Pětičlenná rodina ale potřebuje jiné zázemí. A co teprve motorkář, který by uložil rád i svého miláčka na dvou kolech!

Jednou za uherský rok, nebo celé léto?

Máte přeci jen prozaičtější požadavky? Nevadí, poradíme i tak. Při výběru nejprve promyslete, jakým způsobem budete stan využívat – jak často, v jakém ročním období a jakých zeměpisných šířkách. Uvažujte také o rozměrech a váze – budete stan spíše nosit na zádech, nebo vozit v autě? Nezapomeňte ani na to, kolik osob v něm budete chtít uložit. Pokud použijete stan jednou do roka na přespání nebo s ním budete chtít pár týdnů kempovat u vody, zvažte vhodný a vámi preferovaný stupeň pohodlí a komfortu.

Cyklistům něco jiného než rodině

Je jasné, že čím méně jste nároční, tím méně investujete. Pokud budete stan využívat jen jednou do roka na přespání při výletě na vodu ve dvou (nebo s malým dítětem), vystačíte si s jednoduchým stanem. Tradiční áčkové stany se pomalu přestávají vyrábět a nahrazují je modernější, snadněji ukotvitelné kupolové turistické stany, které navíc poskytují vyšší pohodlí a lépe využívají zastavěnou plochu. Jejich výhodou je snadná skladnost a univerzálnost.

Na cyklistické a pěší výlety je dobré nebrat ani deko navíc, hodí se zejména stany z odlehčených materiálů, které jsou zároveň i velice skladné. Nejlehčí stany mívají v současné době váhu přibližně 500 gramů na osobu.

Pokud plánujete vyrazit s rodinou a budete chtít spát pod jednou střechou, využijte rodinný stan. Tento typ mívá často předsíňku a dvě oddělené „ložnice“, kde se pohodlně vyspí až čtyři lidé. Stan mívá tvar tunelu a bývá tak vysoký, že je možné se v něm postavit a při vstupu není třeba se ohýbat.

Do tropů s kvalitou

Pro náročné jsou tu stany vhodné pro výpravy do hor nebo do tropů. Ty bývají vyrobené z nejmodernějších a nejodolnějších materiálů tak, aby zajistily co největší bezpečí a komfort v nepříznivých podmínkách. Často také mívají speciální vylepšení a vlastnosti, které byste v českých luzích a hájích jen těžko docenili. Při koupi je potřeba počítat s tím, že si připlatíte.

Za ochranu před umrznutím nebo napadením divou zvěří to však určitě stojí.

Autor: Klára Nechvalová