Recenze Planika Mangart AVS

Představení

Pohorka PLANIKA MANGART AVS MEN AIR je na první pohled klasická celokožená pohorka, která je proti okopu chráněna vysokou gumovou obsázkou po celém jejím obvodu. Na druhý pohled vám neunikne její výška. Je relativně vysoká, ale okraj boty je tak měkký, že nijak netlačí. Jazyk je perforovaný. Stejně tak i okraj boty. Proč asi? A též minimum švů dělá tuto pohorku kompaktní a odolnou. Podívejme se společně na otestování nového modelu v praxi.

Celkový charakter a pohled na pohorky PLANIKA MANGART AVS MEN AIR

Funkčnost a technické parametry

Designově a funkčně odpovídá Mangart konzervativnímu trekingovému standardu, na který jsme zvyklí. Novinka je však ukryta pod zkratkou AVS, tedy Air Ventilation System poskytující vyšší prodyšnost při zachování vysoké voděodolnosti. AVS zajišťuje dobrý komfort nejen za vlhka a mokra, ale i v teplejším počasí nebo při vyšší námaze. Součástí odolné textilní podšívky je prodyšná nepromokavá membrána AIR-TEX®. Vnitřek bot je zakončen velmi pohodlným měkkým límcem z mesh materiálu. Po prvním nazutí jsem opravdu cítil, že bota je vyšší než moje jiné nebo dosavadní pohorky. Přesto jsem ze začátku trochu tužší jazyk správně poskládal a zatáhnul šněrováním, které tvoří tři páry oček a čtyři páry háčků. Z toho jeden pár klasicky zasekávací.

Ukázka šněrování

Mangart AVS je pohodlná horská obuv, která svým tvarováním dobře „padne“ pravděpodobně velké většině nohou. Osobně mám nohu spíše širší. A hned na první obutí mohu potvrdit, že mi sedly naprosto skvěle. Nemusel jsem si tedy projít žádným bolestivým rozšlapáváním. Při testování v hustém podzimním dešti v teplých ponožkách lze potvrdit, že bota velmi dobře dýchá. Stejně dobře dýchala i za mnohem teplejších dnů v letním horku. Ustála i celodenní stavění srubu na Kozákově nebo výpravy do Adršpaských a okolních skal. Při chůzi po horách nemám k pohorkám Mangart výhrady. Výstup i sestup byl jistý. Chůze komfortní.

Ventilace u jazyka

Prostorná a dobře chráněná špička boty a příjemně zvednutá špička boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR ulehčuje krok.

Chráněná špička

Materiál

Celkově se jedná o kvalitně zpracovanou přírodní nubukovou useň s minimem švů, chráněnou vyšší gumovou obsázkou vystupující ze značkové podešve Softline Ultra. Z vnější strany boty není žádný šev. Pouze z vnitřní strany je šev se čtyřnásobným prošitím. A na patě je zapošití celé boty a vytvarování patní části. Podšívka je našita až na samotný možný okraj boty. Stejně tak voděodolnosti napomáhá i vysoko našitý klín spojující tělo obuvi a jazyk. Jazyk je navíc perforovaný, toto řešení zvyšuje komfort pro vaše nohy při vyšších teplotách a bota tak lépe ventiluje. Vnitřní stélky jsou antibakteriální a anatomicky tvarované. Nijak složité a skládané z více materiálu. Zkrátka jednoduché a spolehlivé stélky. Ty při sušení vždy vyjměte. Urychlíte tak větrání a sušení.

Šněrování tvoří 4 páry háčků a 3 páry oček a z vnější strany boty PLANIKA MANGART AVS MEN AIR není žádný šev. Jediným označením na botě PLANIKA MANGART AVS MEN AIR je logo, označení AVSystem a etiketa AIR-TEX.

Logo a náhled na švy

Vibram a membrána

Použitá podešev Vibram® Softline Ultra dobře drží v různých typech terénů na většině povrchů a je vybavena kvalitní EVA kopolymerovou mezipodešví tlumící rázy. Konstrukce mezipodešve bez polyuretanového klínu zajišťuje její dlouhou funkčnost a životnost. Nedojede tedy k nemilému překvapení uprostřed výletu, či horské túry v podobě „plácající“ odtržené pryžové části podešve, zvané „podrážka“. Současně toto garantuje bezproblémovou případnou rekonstrukci bot. Špička boty je příjemně přizvednutá a při chůzi se přirozeně odvaluje. Celkově bota dobře tlumí nárazy a poskytuj komfortní chůzi. Nepromokavá prodyšná membrána Air-Tex® nabídne za velmi mokrého počasí dobrý komfort, stejně jako zavoskovaný nubuk, obuv dobře „dýchá“.

Vibramová podrážka

Co je to AVS – air ventilation system?

Výrobce uvádí toto: „Technologie AVS – Air Ventilation System je výsledkem vlastního vývoje společnosti Planika. Jedná se o revoluční řešení, co se prodyšnosti a komfortu pro uživatele horské obuvi týká. Použitím speciálních materiálů a konstrukce výrobku je dosaženo účinného odvětrávání bot, dodáváním vzduchu mezi svrchovou useň a podšívku bot. Měření prokázala, že obuv vybavená technologií AVS vytváří optimální podmínky pro uživatele bez ohledu na okolní teplotní podmínky a zároveň také umožňuje rychlejší přirozené vysychání obuvi i ve vlhčím prostředí.“ Osobně se k tomuto popisu mohu vyjádřit pouze subjektivně, ale potvrdit mohu, že v pohorkách Mangart jsem se cítil v pohodě i při vyšších letních teplotách a celkově komfortně. Tečka.

I v teplém počasí letošního léta bylo v botách PLANIKA MANGART AVS MEN AIR snesitelně.

Hodnocení testera

Jako majitel několika párů jiných pohorek mohu tento slovinský výrobek Planika Mangart AVS vřele doporučit všem příznivcům trekingu, a to hlavně do letních terénů horské turistiky i mokrých a těžších podzimních terénů. Obuv je výrobcem zařazena do kategorie B/C heavy trekking, kde expediční nasazení považuji už za hraniční. V nabídce je též dámská varianta Mangart AVS Lady Air-Tex ze surového nubuku a celokožená verze bez membrány s usňovou podšívkou Mangart Leather Men.

Další informace Planika Slovinská značka Planika vznikla v této alpské zemi v 50-tých let minulého století. Z lokálního výrobce obuvi se vypracovala ve významného producenta outdoorových bot, vyrábějícího, kromě vlastních značek Planika a Planika Protect, pro světové sportovní firmy. Tento proces a kvalita podniku byla potvrzena po restrukturalizaci, kdy v roce 2005 se spoluvlastníkem firmy stala německá společnost Meindl.

logo-so_17969272.svgRecenzi zpracoval testerský tým časopisu Svět outdooru, který od roku 1997 strávil 14 000 hodin prověřováním přes 1000 výrobků na stovkách výprav do celého světa. Každé recenzi se věnuje několik lidí, včetně horských vůdců a špičkových sportovců, a její výsledek si nelze koupit.

Další recenze najdete na www.SvetOutdooru.cz

Autor recenze a foto: Tomáš Barčík