Zázrak zvaný MERINO

Buďte v pohybu s přírodou

Skvělý komfort nošení oblečení z merina jde ruku v ruce s funkčností a vlastnostmi, které jsou pro nás poslední dobou důležité. Merino je vlna ze speciálně vyšlechtěných ovcí žijících v chladných vysoko poležených oblastech. Na omak je oblečení z tohoto materiálu hedvábně jemné a pokud "kouše" je to dáno hrubostí a kvalitou zpracování příze samotné. Ti nejlepší výrobci se snaží, aby výrobní řetězec produktů byl co nejvíce transparentní a také nám odhalují mnoho detailů o zpracování merino vlny. Je pouze několik farem na světě, kde vzniká ta nejkvalitnější vlna. Pro uznávané výrobce je dohledatelnost původu merino vlny extrémně důležitá, protože jako firmy, které každý rok skokově rostou, mají možnost nejen od přírody brát, ale i mnohé dávat. Jejich vývojáři tyto farmy často osobně navštěvují a znají každého farmáře. V jejich zájmu je, aby ovce měly co možná nejkvalitnější podmínky života.

Rejsende_-_merino_farma_-_Tanzanie.jpg

Merino vlna, to je přírodní materiál, který v zimě zahřeje a v létě příjemně ochladí. A nejen to. Podívejte se spolu s námi, co vše nabízí a jak můžeme její unikátní vlastnosti využít na maximum.

Začněme hezky od začátku a nejprve si řekněme, co to vlastně merino vlna je a odkud pochází. Není to ostatně nic složitého, jedná se prostě o velmi jemnou vlnu, která se získává z plemene ovce domácí zvané merino. To původně žilo v severní Africe na území dnešního Maroka, odkud se ve středověku dostalo do Španělska. Království ležící na Pyrenejském poloostrově drželo monopol na zpracování merina v podstatě až do konce 18. století, kdy se ceněné plemeno rozšířilo do dalších zemí, zejména do Austrálie a na Nový Zéland. O vše se postarala famózní Eline Forlonge, která jako první dovezla v roce 1829 z Hamburku merino ovce do Tasmánie kde dnes v regionu Campbelltown farmáři produkují tu nejkvalitnější vlnu na světě.

Vlna jako ochrana před živly

Na jižní polokouli, odkud dnes pochází drtivá většina světové produkce merino vlny, si ovce musí poradit s rozmanitými klimatickými podmínkami. Nemají to přitom vůbec jednoduché. Například v novozélandských Jižních Alpách šplhá v létě rtuť teploměru ke třicítce, kdežto v zimě zase padá hluboko pod nulu. Před živly ovce chrání právě rouno z jemných vlněných vláken, které za horkých dní skvěle dýchá, zatímco v mrazech perfektně izoluje. To samé platí i pro vlněné oblečení, které nosíme my. Merino toho ale umí mnohem více, a tak si jeho vlastnosti představíme trochu podrobněji.

Merino vlna je nadmíru pohodlná a příjemná na dotek. Tvoří ji velmi jemná vlákna, jejichž síla nepřesahuje 24 mikronů. U těch nejtenčích byste dokonce naměřili pouhých 11 mikronů. Pro srovnání, tloušťka lidských vlasů se pohybuje okolo 50 mikronů. Oblečení z merino vlny tak jen minimálně dráždí pokožku, neškrábe ani nekouše. Vlněné vlákno toho opravdu hodně vydrží. Díky své vnitřní struktuře je velmi odolné a pružné. Bez problémů se natáhne až o 30 %, aniž by hrozilo jeho poškození. Samo pak dokáže kompenzovat zhruba dvě třetiny protažení.

116362.jpg

Merino vlna skvěle odvádí vlhkost. Její vlákna vstřebávají pot z pokožky a přenáší jej na povrch tkaniny, odkud se odpařuje do ovzduší. Merino dokáže absorbovat vodu až do výše 35 % své vlastní hmotnosti, aniž by budilo dojem, že je mokré, a to i za relativně vysoké vlhkosti. Značně tak převyšuje jiné převážně syntetické materiály.

Merino chytře reguluje teplotu. Vlna má schopnost zadržovat nebo uvolňovat teplo v závislosti na okolních podmínkách. V praxi to znamená, že vás v zimě udrží hezky v teple, ovšem za horkého počasí zase příjemně ochladí. Dá se říci, že je to jako nosit s sebou svou osobní klimatizaci.

Merino předčí jiné materiály svou schopností absorbovat nepříjemný zápach. Zavánějící molekuly v sobě doslova uvězní a nedá jim šanci dráždit váš nos.

Merino chrání před UVA a UVB zářením, perfektně se proto hodí k nošení ve slunných letních dnech.

Merino vlákna přirozeně odolávají žáru. Vlněné oblečení si s klidným srdcem můžete vzít k večernímu ohni, aniž byste se museli obávat každé jiskry, která vzlétne z plamenů.

REJSENDE_-_pribeh_merina.jpg

Nedávno publikovaný výzkum ukázal, že nošení super jemné vlny Merino je prospěšné pro osoby trpící ekzémem. To přispívá k rostoucímu počtu výzkumných zjištění podporujících blahodárné účinky vlny Merino.

Výzkum ukázal, že nošení vlny Merino výrazně zlepšuje závažnost a symptomy tohoto chronického kožního onemocnění, což zpochybňuje mylné představy, že veškerá vlna je na kůži nepříjemná a svědí. Vysoce vážená skupina lékařských profesionálů z celého světa přezkoumala výzkumné práce publikované během posledních 100 let, aby kriticky zhodnotila vědecké studie tvrdící, že vlna způsobuje alergii. Skupina nyní zveřejnila dokument Debunking the Myth of Wool Allergy s primárním závěrem, že neexistuje žádný věrohodný důkaz, že vlna je alergen. Zjistilo se, že pokud látka vyvolává pocity svědění a píchání na pokožce, pak je to kvůli velkému průměru vláken, a ne kvůli tomu, že typem vlákna je vlna.

REJSENDE_-_pribeh_merina__alergen.jpg

Abychom mohli merino vlnu nazvat tou nejkvalitnější, musí ovci ostříhat opravdu zkušený farmář, který přesně ví, co a jak. Jednu ovci tu stříhají dvakrát do roka. Každý střihač má vlastní kóji a jedna ovce jim zabere maximálně 5 minut. Za den stihne každý 200 ovcí.

Zajímavostí je speciální úvazek který je prevencí proti bolesti zad. Střihač je celý den ohlý v zádech a tento systém práci značně zjednoduší. Vše je ruční práce. Sledovat je při práci ve vás vyvolá dokonalý pocit preciznosti a klidu. Vypadá to tak jednoduše. Začíná se od břicha přes nohy, krk a končí se na hlavě. Proces stříhání musí být jemný, aby se ovce nedostala do stresu. Pokud střihač umí, do pár minut ovce zase běhá ve stádu. 

REJSENDEcz_-_pribeh_merino_ovci.jpg

Ostříhaná vlna je lisována do balíků a přepravována do Evropy nebo Asie. Samotný proces čištění je následující:

  1. Balíky jsou rozbaleny a vlna je vložena do obřích “praček”
  2. Samotné praní probíhá v několika postupně jdoucích korytech.
  3. Merino vlna je vysoušena horkým vzduchem.
  4. Dále se mechanicky odstraní ostatní nečistoty, které voda nedokázala vyčistit.

Vyčištěnou vlnu je nutné připravit do pramenů, aby z ní mohla být upředena příze. Po čištění je vlna zacuchaná a je nutné jednotlivá vlákna učesat, aby byla vedle sebe poskládána v jednom směru. Následuje oddělení těch nejdelších vláken od zbytky. Délka vláken je velmi důležitá a hraje velkou roli v kvalitě a odolnosti oblečení. Takto oddělená souběžná vlákna (rouno) jsou mykané do jednoho pramene ukládaného do vysokých nádob. Takto zpracovaný pramen vlny je připraven pro poslední krok – předení příze.

REJSENDEcz_-_pribeh_merino__predeni_prize.jpg

Druhů vlněné příze je nespočet. Liší se svou jemností i technologií výroby. Za zmínku stojí patentovaný typ firmy Ortovox NUYARNⓇ, což je příze, která má jádro tvořeno nylonovými vlákny, kolem kterého je opředena vlna. NUYARNⓇ je mnohem elastičtější, při svém objemu je velmi lehké a 5x rychleji schne. Icebreaker také část své kolekce vyrábí za pomoci technologie Corespun, která pro zvýšení životnosti tkaniny využívá oplétání odolného nylonového jádra jemnou merino vlnou. SmartWool pro změnu kombinuje merino vlnu a TENCEL®. Vlákno vyrobené z eukalyptu pomáhá odvádět teplo a vlhkost od pokožky a zároveň umocňuje vynikající prodyšnost tkaniny.

Zajímavé řešení nabízí také Brynje, tradiční norská značka produkující vlněné oblečení už od roku 1887. Jeho řada Arctic v sobě pojí to nejlepší z obou světů. Jedná se vlastně o dvě trika spojená do jednoho. Vnitřní je utkáno z umělého vlákna a má na starost rychlý odvod potu od těla. Vnější tvoří merino, které zajišťuje výborné izolační vlastnosti. Podobně je na tom Devold nejstarší producent merino oblečení na světě, který založil Ole Andreas ve městě Ålesund již v roce 1853, s řadou Duo Active. Mimochodem Devold se pustil ještě trochu dál a hledání merino vlny té nejvyšší kvality, která splňuje všechny naše požadavky na udržitelnou výrobu, jej přivedlo do Argentiny. Z patagonské pampy získává 100% organickou merino vlnu od pečlivě vybraných farmářů se zdravými ovcemi, které žijí volně na pastvinách, kde nebyly použity žádné pesticidy ani hnojiva. Po celý rok se pasou na nekonečných pláních a hlídá je pouze gaucho – argentinský kovboj.

Produkty z merino vlny naleznete takřka ve všech kategoriích oblečení, od spodního prádla a ponožek, přes trika a mikiny až po zateplené izolační bundy. Začněme od toho, co je našemu tělu nejblíže. Funkční prádlo volíme dle podmínek, do kterých se zrovna chystáme. Do horkých letních dní se hodí kousky o gramáži materiálu od 120 do 150 g/m2. V zimě už bude lepší na sebe natáhnout svršky z tkaniny o síle okolo 200 g/m2. Postoupíme-li k druhé vrstvě, máme na výběr mezi vlněnými svetry, mikinami a bundami ve vyšších gramážích nad 200 g/m2. Příjemně se nosí, dobře dýchají a izolují i provlhlé, nicméně jsou obvykle těžší a objemnější než ty ze syntetických materiálů, takže v batohu zaberou o něco více místa.

wool-sweater-dale-of-norway-canada-2020.jpg

Ale aby to nebylo jen o kvalitě, je zde zahrnutý zejména kvalitní život ovcí a adekvátní cena, kterou ti nejlepší platí farmářům. To vše má samozřejmě vliv na cenu pro nás – zákazníky, ale na druhou stranu máme garanci prvotřídní kvality, kterou jinde nezískáme. Dohledatelné standardy obsahují více než šedesát bodů definujících například prostředí, ve kterém ovce musí žít i dožít, způsob stříhání vlny i samotné dopravy.

A teď si představte krásný život tasmánské ovečky

Představte si, že jediný váš úkol je celý den jíst čerstvou a šťavnatou trávu, být fit a nechávat si narůst tu nejlepší vlnu. Všichni se o vás starají s tou největší pečlivostí. Celý klidný život jste v Tasmánii, na ostrově mezi Austrálií a Antarktidou. I tak by se to dalo popsat...

V Tasmánii žije 500 000 lidí a 2 000 000 ovcí. Nenajdete tu těžký průmysl, pouze nekonečnou přírodu, široké travnaté pláně a hory plné stromů eukaliptu. Je to ideální prostředí pro merino ovce, které se dokáží skvěle adaptovat na rychle se měnící zdejší podnebí.Nastavení cookies

Co jsou to cookies?

Soubory cookies a další technologie nám pomáhají zlepšovat naše služby, pomáhají nám analyzovat výkon webu a umožňují nám pomáhat zákazníkům ve výběru správného zboží. V nastavení si můžeš vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj souhlas můžeš kdykoliv odvolat.

Přečti si naše zásady o zpracování osobních údajů

Nastavte si, jaké chcete používat cookies
Technické (nutné)
Nezbytné cookies pro správné fungování našeho webu.
vždy aktivní

Tyto cookies jsou nezbytně nutné pro správnou funkci webu - zajišťují správné zobrazení, odesílání formulářů, vkládání zboží do košíku a podobně. Technické cookies není možné vypnout. 

Statistické
Sledování návštěvnosti a chování na webu nám pomáhá zlepšovat naše služby.

Statistické soubory cookie nám pomáhají pochopit, jak interaguješ s webovými stránkami, a to prostřednictvím anonymního shromažďování a vykazování informací.

Preferenční
Abychom ti mohli nabídnout to, co tě zajímá a pamatovali si tvé předvolby.

Díky preferenčním cookies ti můžeme přizpůsobit obsah našich stránek a zobrazovat produkty, o které jsi projevil(a) zájem. Procházení webu ti ulehčíme tím, že si budeme pamatovat tvé předvolby - např. obsah košíku, přihlášení nebo jazykové předvolby. Používání webu bude pro tebe pak snazší a pohodlnější. 

Marketingové
Pro zobrazení pouze relevantní reklamy. Objem reklamy zůstává stejný.

Marketingové cookies využívají naši partneři k zobrazování relevantní reklamy na základě tvých preferencí. Takto personalisovaný obsah se může zobrazovat na webech třetích stran, které využívají naši partneři k zobrazování reklamních sdělení. Pokud nedáš souhlas s použitím marketingových cookies, objem reklamy zůstane stejný, ale bude se ti zobrazovat nezajímavý obsah, který bude ještě otravnější, než je tomu doposud.

Nastavení cookies

Co jsou to cookies?

Soubory cookies a další technologie nám pomáhají zlepšovat naše služby, pomáhají nám analyzovat výkon webu a umožňují nám pomáhat zákazníkům ve výběru správného zboží. V nastavení si můžeš vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj souhlas můžeš kdykoliv odvolat.

Přečti si naše zásady o zpracování osobních údajů