Jak správně určit velikost obuvi

Celosvětově existují čtyři míry pro určení velikosti obuvi. Základem tvé vlastní velikosti boty je však vždy délka tvých nohou. Průvodce, kterého jsem vytvořil ti poradí jak správně měřit, jaké odchylky jsou nutné a jak se orientovat v evropských, anglických, amerických a Mondopint velikostí obuvi.

Změř délku chodidla a urči velikost boty

Délka chodidla je základem pro určení velikosti boty. Je důležité vždy měřit obě nohy, protože různě dlouhé chodidla jsou u lidí běžnější než výjimkou. Velikost obuvi vybírej vždy podle delšího chodidla. Pamatuj také, že stejně jako ruce, i nohy jsou večer o něco „větší“ než ráno. Pokud si chceš být naprosto jistý(á), tak prováděj měření odpoledne, nebo večer.

Jak měřit délku chodidla

Polož nohu na kus papíru, který bude u zcela kolmé zarážky jako například zeď bez okrasných lišt, pevná krabice apod. Jako papír se nejlépe hodí A4, ale klidně můžeš použít i noviny, časopis, leták ze schránky atd. Co je důležité, tak pata a okraj papíru musí začínat přesně u kolmé zarážky. Pomocí tužky, která musí být kolmo, obkresli tvar chodidla na přední straně prstů. Nyní můžeš změřit vzdálenost od okraje papíru po nejdelší obkreslenou část a tak určit délku chodidla. Požadovanou vnitřní délku boty získáš přidáním až 1,5 cm k naměřené délce chodidla.

 • 1,5cm - horolezecké a velmi pevné boty
 • 1cm - kotníkové boty
 • 0,5 cm - nízká obuv
 • do 0,5cm - běžecké boty

Pokud už znáš potřebnou délku tak si najdi správnou velikost obuvi v tabulkách velikostí každého modelu obuvi. Správné měření je proto nutností!

dvakrát měř jednou kup

Příklad naměřené velikosti a správné velikosti obuvi 

 • naměřená velikost je 27,2 cm
 • chci kotníkovou obuv tak přičtu 1 cm a získám tedy číslo 28,2
 • v tabulce velikostí vidím například UK 9, EU 43 1/3 a MP 280 a pak UK 9,5, EU 43 2/3 a MP 285.
 • abych měl jistotu volím velikost UK 9,5 což je číslo 28,5
 • u nízké obuvi zvolím UK 9 čili číslo 28

Dalšími obtížemi při hledání vhodné obuvi jsou šířka, tvar nohy obecně, výška nártu a další jednotlivé faktory. Pro tyto případy jsem si pro Vás připravil speciální aplikační kalkulačku, která zohledňuje i tyto faktory. Kalkulačku si můžeš vytisknout z tohoto odkazu. Po vytištění je nezbytně nutné zkontrolovat přiložené měřítko, protože rozdíl 1mm může změnit výslednou velikost klidně i o dvě čísla. Po obkreslení chodidla mi tento výtvor pošli a na tomto základě ti pomohu vybrat velikost, která ti bude sedět.

Pokud nechceš z nějakého důvodu měřit velikost chodidla, tak se může stát, že se ti obuv trochu prodraží s ohledem na dopravu vynaloženou při změně velikosti. Ale také nemusí, pokud si seš s velikostí jistý(á). Na základě mých mnohaletých zkušeností s doporučováním a prodejem outdoorové obuvi, doporučuji koupit tyto turistické boty minimálně o ½ až o celé číslo větší, než je tvá skutečná „velikost běžné boty“. Uvědom si, že nadměrek je důležitý nejen kvůli silnějším turistickým ponožkám, ale také abys nenarážel(a) prsty na začátek boty při dlouhých sestupech. Objednáš tedy obuv bez měření, věnuj alespoň chvilku následujícímu.

 • Vyndej vložku z turistické boty a stoupni si na ni. Zadní část paty musí úhledně sedět ve stélce. Nyní bys měl(a) mít před prsty až po konec vložky cca 1cm volného místa.
 • Vyzkoušej si jí pouze s turistickými ponožkami, které máš opravdu dobře nasazené. Před šněrováním je nutné patu zcela zasunout dozadu. Poté šněruj botu zdola nahoru, nestačí jen nahoře zatáhnout!
 • Máš obě boty dobře zavázané, jak je popsáno výše. Nyní se zkus postavit na špičky alespoň z části jak "baletka". Pata musí být stále na místě a opět bys neměl(a) cítit, že prsty narážiš dopředu.
 • Je-li to možné, procházej se doma, nebo na chodbě, protože je vhodné otestovat boty třeba na schodišti. Turistická obuv by měla sedět pevně na patě a také na nártu, neměl(a) bys cítit „plavání“, ale zároveň musíš cítit dostatek místa v přední části boty. Jak jsem již psal je důležité, aby byla bota uvnitř dostatečně dlouhá, tak aby jsi necítil(a) přední část.

KROMĚ TĚCHTO TESTŮ JE VELMI DŮLEŽITÝ TVŮJ OSOBNÍ POCIT

Dej botě šanci ji několik minut nosit a přesvědčit se zda je zvolená velikost vhodná